Projektování je pro nás hračka
Projektování je pro nás hračka
Studenti Fakulty strojní Českého vysokého učení technického v Praze budou mít k dispozici velmi zajímavou učební pomůcku. Ke zkoumání jim bude sloužit ozubený koreček, stejný jako je použitý na kolesovém rýpadle. Vysoké škole koreček nyní darovala inženýrská společnost NOEN, která se projektováním těchto zařízení a těžebních strojů zabývá.
Nápad se zrodil v hlavě Petra Kříbaly, studenta Fakulty strojní ČVUT a zároveň zaměstnance společnosti NOEN, který pracuje na projektu dvou kolesových rýpadel pro povrchové křídové doly v severním Německu. Stroje s označením K100 má NOEN svému zákazníkovi dodat v letošním a příštím roce.
Pro svou dizertační práci si Petr Kříbala vybral právě koreček, který je nezbytným prvkem koles těchto rýpadel, a ten hodlá podrobit experimentální pevnostní analýze. Její součástí budou i testy v laboratorních podmínkách na darovaném korečku a poté také přímo při těžbě v dolech na identických korečcích, které jsou na kolese projektovaného rýpadla. Celý proces má sloužit ke zjištění vlastností (především napjatosti) speciálního otěruvzdorného plechu, ze kterého je koreček vyrobený, a k možnému vylepšení stávajícího návrhu tohoto nástroje.
Koreček má objem 100 dm3 (i s přivařenými zuby má rozměry 1,015 x 0,75 x 0,71 metru) a váží 182 kilogramů bez svarů. Je speciálně vyprojektován, s využitím mnohaletých zkušeností techniků společnosti NOEN, pro kolesové rýpadlo K100. Koreček je velmi namáhaná součást stroje, jak z hlediska působení sil, tak co se týče otěru způsobeného těženým materiálem. Výroba korečku je náročná, protože zahrnuje tváření plechů z vysokopevnostní otěruvzdorné oceli Hardox a následné svaření. O samotnou výrobu se postarala hodonínská společnost Gama Ocel, přivařené zuby dodala americká firma Esco Corp.
„Darovaný koreček zůstane v laboratoři Ústavu konstruování a části strojů na Fakultě strojní ČVUT a bude sloužit jako učební pomůcka pro studenty navazujícího magisterského oboru Transportní technika a pro studenty bakalářského studia se zájmem o těžební techniku,“ uvedla tisková mluvčí společnosti NOEN Kateřina Rosová.
Společnost NOEN v těchto dnech také prodloužila o další rok generální partnerství s Českým vysokým učením technickým. Spolupráce byla uzavřena již v roce 2011 a společnosti NOEN přináší možnost výchovy studentů pro svůj specifický obor, ČVUT pak finanční podporu i zajímavou náplň studia v podobě zadávání témat k nejrůznějším studentským pracím či pořádání odborných přednášek a prezentací pro studenty.
„ČVUT je stálou zárukou vysoké kvality vzdělání, její absolventi i studenti jsou na vynikající úrovni vzdělání, proto je i nadále budeme velice rádi podporovat. Partnerství nám přináší i skvělou možnost studenty blíže poznat a vybrat si pro náš obor ty nejlepší,“ konstatovala Kateřina Rosová.